Żywopłoty zewnętrzne

Piękny, zadbany ogród to duma każdego domu. Jeśli chcesz w ciekawy sposób zaaranżować tereny zielone wokół posesji, to nie mogłeś trafić lepiej! Oferujemy wiele interesujących opcji dla mieszkańców Włocławka, dzięki którym odmienisz oblicze swojego ogrodu. Jednym z ciekawszych rozwiązań są szybko rosnące zimozielone żywopłoty zewnętrzne, które prezentują się niezwykle elegancko. To doskonałe rozwiązanie nie tylko do domu, ale też osiedla mieszkaniowego czy terytorium firmy. Proponujemy wiele wspaniałych aranżacji roślin żywopłotowych, dlatego na pewno znajdziesz dla siebie coś odpowiedniego.

Zakładanie ogrodów we Włocławku

Jakie krzewy wybrać na żywopłot?

Żywopłoty zewnętrzne to doskonały sposób na oddzielenie reprezentacyjnej części ogrodu od tej użytkowej. Nasi specjaliści pomogą Ci dopasować gatunki roślin do warunków, takich jak rodzaj gleby oraz stopień nasłonecznienia danego miejsca. Dzięki temu zielona aranżacja będzie pięknie się prezentować znacznie dłużej. Żywopłot zewnętrzny można wykonać z takich gatunków krzewów jak między innymi:

  • ligustr – jedna z popularnych niewymagających, szybko rosnących roślin na żywopłot o ciemnozielonym, głębokim kolorze,
  • grab – wysoki krzew, tworzący gęste, zielone ściany, które można uformować w fantazyjne kształty,
  • buk – idealna roślina na wąski żywopłot liściasty,
  • ognik – ozdobny krzew liściasty, który jesienią wypuszcza pomarańczowe lub czerwone owoce; jest wytrzymały na niskie temperatury i w łagodnych klimatach jest rośliną zimozieloną.

Ciekawy efekt można uzyskać, łącząc ze sobą kilka różnych roślin w kontrastujących kolorach. Piękny i oryginalny żywopłot nieformowany możesz utworzyć również z krzewów kwitnących lub drzew.

​Zimozielone żywopłoty z iglaków

Jeśli zależy Ci na pięknym wyglądzie roślinnej aranżacji również w zimie, zainteresują Cię rośliny na żywopłot zimozielony. Zielone ogrodzenie można stworzyć z szybko rosnących iglaków, które nie zrzucają igieł na zimę i są odporne na mróz oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Żywopłoty z takich roślin pozwolą zachować elegancki wygląd posesji nawet w najbardziej szarych miesiącach roku. Polecamy takie odmiany krzewów, jak:

  • popularna, niewymagająca częstego cięcia i bardzo wytrzymała tuja; szczególnie pięknie wygląda odmiana szmaragd, która nie zmienia odcienia zimą,
  • gęsty, mocno kłujący jałowiec, który oprócz funkcji reprezentacyjnej podnosi również bezpieczeństwo posesji; nadaje się na mało urodzajne, piaszczyste gleby, ale potrzebuje słońca,
  • szybko rosnący, tworzący wysokie, wąskie żywopłoty świerk.

Dobrym wyborem jest również liściasty bukszpan, czyli uważana za jedną z najbardziej eleganckich, zimozielona roślina, która daje się łatwo formować w przeróżne kształty. Wadą bukszpanu jest jednak dość powolny wzrost.

​Pielęgnacja żywopłotu

Chociaż gatunki krzewów żywopłotowych często nie są bardzo wymagające, w większości przypadków potrzebne jest regularne cięcie. Rośliny mają też różne wymagania odnośnie do gleby i warunków atmosferycznych. Z pomocą naszych doświadczonych doradców dobierzesz odpowiednie gatunki i odmiany, które będą najlepiej rosnąć na Twojej posesji.